Çikolata Kisti Ameliyatı

Endometriozis Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti tedavisi ilaçla ya da ameliyat ile olabilir ilaç kullanılarak çikolata kisti tedavisinde amaç kistin büyümesini ve yayılmasını engellemek ve aynı zamanda ağrı ve kısırlık oluşturucu etkisini yavaşlatmak ve ortadan kaldırmaktır.

Endometriozis tedavisinde çocuk sahibi olma düşüncesi olmayan kadınlarda doğum kontrol hapı ile hormonal olarak kistin baskılanması Ağrının azaltılması veya yayılımın yavaşlatılması mümkündür. Bununla beraber son 5 yıl içinde sadece çikolata kisti tedavisinde kullanılan hormonal ilaçlar geliştirilmiştir. 

Endometriozis çikolata kisti tedavisinde ameliyat yöntemi genellikle kapalı göbek deliğinden girilen laparoscopy endoskopi ameliyatlarıdır.

Çikolata kisti nedir?

Nedeni  bilinmeyen bir şekilde Aslında rahim içinde olması gereken dokunun yumurtalık içinde çoğalması kistleşmesi Sonucu oluşan kalın duvarlı ve içinde akışkan çikolata kıvamında sıvı bulunan kistlere çikolata kisti denir. Çikolata kistleri adet döneminde ilişki de veya herhangi bir zamanda yoğun kasık ağrısı yapabilirken aynı zamanda Üreme çağındaki kadınlarda kısırlık oluşturabilmekte ve yumurtalık kapasitesini kötü yönde etkilemektedir.

Çikolata kisti belirtileri

En sık görülen çikolata kisti belirtisi adet ağrısıdır bir diğer belirti ilişki sırasında ağrı ve herhangi bir dönemde kasıklarda yoğun sancıdır.

Çikolata kisti belirtilerinden bir diğeri ise gebe kalmada zorluk ve kısırlıktır

 Bunun dışında hiçbir belirti yokken ya da belirtiler çok müphem iken ultrasonda rastlantısal olarak da saptanabilirler.

Çikolata kisti tanısı nasıl yapılır?

Çikolata kisti tanısı çok basittir şikayetleriniz dolayısıyla karından ya da vajinal uygulanan ultrasonografisi ile çikolata kisti çok rahatlıkla görülebilir, bazen başka bir sebepten dolayı çekilen tomografi veya emarda da çikolata kisti görülebilmektedir.

Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?

Çikolata kisti tedavisi hormonal baskılayıcı ilaçlarla büyümesi ve yayılması engellenerek yapılır bazen doğum kontrol yöntemi için kullanılan ilaçlar da kullanılabilir tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar faydalıdır Bu yüzden çikolata kisti tanısının erkenden koyulabilmesi için yıllık kadın doğum ultrason muayene ve kontrolleri önemlidir.

Çikolata kisti tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de geçici olarak beni menopoz durumu oluşturulmasıdır. Bu tedavi kısıtlı sayıdaki hastada uygulanan bir yöntemdir çoğu hastada bu tedaviye gerek kalmaz. Çikolata kisti tedavisinde bir diğer yöntem operasyon yapılarak kistin boşaltılması kestin çıkarılması ve kistin yaptığı yapışıklıkların tedavi edilmesi olarak sayılabilir.

Çikolata kisti (Endometrioma) kimlerde görülür?

Çikolata kisti endometrioma yaklaşık olarak kadınların yüzde 10’unda görülmektedir.

  • En sık görülen kişiler evlenmemiş ya da çocuk sahibi olmamış kadınlarda, 
  • Erken yaşta adet kanamaları başlayan ve genç yaşta menopoza giren kadınlarda , 
  • İki adet arası dönemi 27 günden daha az süren kadınlarda , 
  • Doymamış yağ tüketiminin ve abur cubur tüketiminin fazla olduğu durumlarda , 
  • Adet kanamasının aşırı fazla olduğu kadınlarda daha sık görülmektedir