İstanbul Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Gebelik Belirtileri

Çiftlerin bir sene boyunca korunmadan ve düzenli bir cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik sağlanamadığı durumlarda tüp bebek tedavisine başvurmaktadırlar. Tüp bebek tedavisi başarı oranının en yüksek olduğu tedavi şeklidir. Gelin şimdi kısaca tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor ona bakalım.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

tüp bebek

tüp bebek

Tüp bebek tedavisinde öncelikle uzun bir süreç boyunca ilaç tedavisi yapılır, ardından yumurta toplama işlemleri yapılır. Son olarak da embriyo transferi gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisinde yumurta transferinin ardından 12 gün sonra test yapılmaktadır. Hamileliğin gerçekleşmesi durumunda kan testi sonucu pozitif olarak çıkar.  Tüp bebek tedavisinde gebelik sağlandıysa bundan sonraki aşamada hamilelik belirtileri normal seyrinde devam etmektedir. Op. Dr. Sertan AKSU, İstanbul Tüp Bebek Tedavisi hizmeti tecrübelerini de mesleki bilgisini de bu yazı da paylaşmıştır.

Tüp bebek ile normal gebelik arasındaki fark nedir?

Tüp bebek tedavisi sonrası gebe kalma ile normal yollardan gebelik arasında en önemli fark tüp bebek tedavisinde laboratuvar ortamında elde edilen embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Normal gebeliklerde ise bu süreç vücut tarafından doğal yollardan gerçekleştirilir. Gebeliğin gerçekleşmesi dışında her iki gebelik arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavisinde en önemli fark başta da belirttiğimiz gibi döllenmeye izin verilmeyen sorunlar ortadan kaldırılmakta ve sağlıklı bir gebelik sürecinin başlatılması sağlanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası ve Normal Gebelik Sonrası Belirtiler

Tekrar vurgulamak isteriz ki istanbul tüp bebek tedavisi sonrasında görülen gebelik belirtilerinin normal gebelikten herhangi bir farkı yoktur. Öncelikle adet gecikmesinin yaşanmış olması gerekmektedir. Adet kanaması yaşansa bile mutlaka gebelik testi yaptırılmalıdır. Eğer gebelik testi sonucu pozitif ise anne adayında bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler az ya da çok her anne adayında görülebilmektedir. Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik belirtileri bazı anne adaylarında daha erken ya da daha yoğun yaşanabilir.  En çok görülen gebelik belirtisi memelerdeki hassasiyettir. Meme uçları ve memede ağrılar hissedilebilir.

İstanbul tüp bebek tedavisi uyguladığımız hastalarda gebelik sonrasında en çok görülen belirtiler şunlardır;

 • Tüp bebek tedavisi sonrasında başarı elde edildiyse anne adayında sabahları bulantı ve kusma gibi sorunlar görülebilir. Bu belirtiler normal gebelikte olduğu gibi ilk 3 ayda daha yoğun bir şekilde yaşanabilir.
 • Tüp bebek tedavisi sonrasında gebelik gerçekleşmişse en sık görülen belirtilerden biri de anne adayının cildinde meydana gelen değişimlerdir. Özellikle anne adayının yüzünde sivilce ve akneler bolca görülebilir.
 • Tüp bebek tedavisi sonrasında ve normal gebeliklerde özellikle erken dönemlerde anne adaylarının sık sık idrara çıkma gibi ihtiyaçları olabilir. Bunun en önemli sebebi de rahim büyüdüğü için mesaneye baskı yapar ve anne adayı da sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder.
 • Tüp bebek tedavisi istanbul başarılı olmasının ardından bir başka belirti de vajinadan akıntı olabilir.
 • Kasıklarda ağrı ortaya çıkabilir.
 • İdrar yapma esnasında ağrı hissedilebilir.
 • Normal gebeliklerde ve tüp bebek tedavisi sonrası görülen hamileliklerde en sık görülen belirtilerden biri de anne adayının ruh hallerinde görülen değişiklikler ve duygu dalgalanmaları görülmektedir.

Tüp bebek tedavisi sonrasında kesinlikle doktora başvurulması gereken durumlar şunlardır:

 • Anne adayında anormal vajinal kanama görülüyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.
 • Vajinadan yoğun sıvı gelmesi ve bu akıntı sonucunda görülen kaşıntı, koku ve renk değişimi de doktora başvurma sebeplerinden birisidir.
 • Karın bölgesinde oluşan sertlik ve şiddetli ağrı görülmesi de doktora gidilmesini gerektiren diğer bir sebeptir.
 • Yüksek tansiyon şiddetli ve devamlı baş ağrısının görülmesi de doktora gidilmesi gereken durumlardandır.
 • Ateşli hastalık geçirilmesi, bacak, yüz ve ellerdeki şişkinlik de acil müdahale gerektiren ve doktora başvurulmasını gerektiren sebeplerdendir.

Tüp bebek tedavisinde ilk 3 ay neden önemlidir?

Doğal yollardan kalınan gebelikte olduğu gibi tüp bebek tedavisinin sonucunda görülen gebeliklerde de ilk 3 ay çok önemlidir. Ancak tüp bebek tedavisinde çoğul hamilelik, düşük doğum yapma riski ya da erken doğum gibi durumlar görülebileceği için bu ilk 3 aylık dönemin daha dikkatli geçirilmesinde fayda vardır. Tüp bebek tedavisi sonrasında özellikle bu dönemde ani ve hızlı hareketler yapılmamalı, ağır eşyalar kaldırılmamalıdır. Bunun yanında doktorun tavsiye ettiği ilaçlar, doğru bir şekilde ve aksatılmadan kullanılmalıdır.

Tüp bebek tedavisi sonrasında bu 3 aylık dönemin atlatılması ile birlikte herhangi bir sakıncalı durum yaşanmadıysa sonraki süreçte günlük aktivitelere kalınan yerden devam edilebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Beslenme

Tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan biri de tüp bebek tedavisi sonrasında beslenme faktörüdür.  Hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için anne adayının vücudun ihtiyacı olan protein, vitamin ve minerallerialması gerekir. Bunun yanında doktor tarafından anne adayı için planlanan beslenme programına uyulması da çok önemlidir. Sadece tüp bebek tedavisi sonrası görülen gebelikte değil normal gebeliklerde de anne adayının nikotin ve kafein içerikli gıdalardan uzak durması gereklidir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi sigara ve alkolün insan sağlığına sayısızca olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sigara içindeki kimyasal maddelerin sperm sayısını, kalitesini düşürdüğü ve hormonları olumsuz etkilediği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Ayrıca sigara ve alkol kadınların yumurta rezervlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle anne adaylarının alkol ve tütün ürünlerinden kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Gebelikte ve normal zamanlarda insan vücudu için su en temel gereksinimlerden biridir. Özellikle gebelik sürecinde anne adaylarının su ihtiyacının daha da arttığı unutulmamalıdır. Tüp bebek tedavisi sonrasında ve normal gebelikte de bol bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tüp Bebek Nedir Video – İstanbul