Bartholin Kisti Tedavisi

Vajinanın dışında vajinal açıklığın hemen girişinde sağ ve sol küçük dudak denilen labium minör yapısının içinde temel görevi ilişki sırasındaki salgının oluşturulması olan beze bartholin bezi denir, boyutu oldukça küçüktür. Normalde göz ile veya temas ile saptanması mümkün değildir. Bartholin bezi normalde salgı yaparak vajina içine salgısını gönderir. Salgının vajina içine açıldığı kanalın tıkanması sonucu salgı bezi içinde birikme olması bezin şişmesine neden olmaktadır, bu şekilde şişer ise bartholin kisti adını alır bartholin kisti tedavisi saptandıktan sonra ilaçla veya cerrahi olarak operasyon ile yapılmaktadır.

Bartholin Kisti Neden Olur? 

Vajina girişindeki bartholin bezinin salgı kanalının tıkanması sonucu içinde  mukus salgısının birikmesi ile bartholin bezi şişer ve bartholin kisti oluşur. Bazı durumlarda kendiliğinden sıcak oturma banyosu uygulayarak ya da masaj ile bartholin bezinin salgı kanalı’nın açılması mümkün olabilmektedir. Eğer salgı kanalının enfeksiyon ajanları ile yani mikroplar ile teması gerçekleşirse bartholin bezi enfeksiyon kapar ve bartholin bezi enfeksiyonu ya da apseye dönüşebilir bu durum gerek antibiyotiklerle gerekse cerrahi olarak apsenin boşaltılması ile tedavi edilmelidir

Bartholin Kisti Tedavisi 

Vajinal bölgede vajina girişinde özellikler tek taraflı bir şişlik hissettiğinizde bu şişlik ağrılı ya da ağrısız olabilir mutlaka bir kadın doğum muayenesi olmanız gerekmektedir. Muayene yapıldıktan sonra bu şişliğin bartholin bezinin kistleşmesi sonrası oluştuğu düşünüyorsa kist için bazı tedaviler planlanabilir. Bu tedavilerde amaç en az cerrahi müdahale ile hastayı hastalıktan kurtarmaktır. Antibiyotik, masaj, cerrahi boşaltma drenaj, marsupiyalizasyon veya eksizyon denen kist çıkartma işlemi yapılabilir.. 

Bartholin Kisti Ameliyatı

  1. Ilık su  içinde oturma banyoları 
  2. Bartholin kist bölgesine günlük nazik masaj 
  3. Gerekiyorsa uygun antibiyotik
  4. Cerrahi olarak kistin boşaltılması
  5. Bartholin kisti in dışarı ağızlaştırılması
  6. Bartholin Kistinin çıkarılması

Ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyattan 2-3 gün sonra, 1. hafta ve 1. ay sonra kontroller yapılır. Ağrı olabileceği için işlem sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici kullanmak gerekebilir. 

Bartholin Kisti Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat kesi bölgesi vajinaya çok yakın olduğu için enfeksiyon, ağrı ve kanama olmaması açısından 2 hafta kati şekilde cinsel ilişki olmamalıdır. Banyo dışında suyla temastan uzak durulmalı, denize girilmemelidir. İç çamaşırı sık değiştirilmeli ve kullanılan ilaçlara doktor önerisine göre uyulmalıdır. 

Bartholin Kisti Kendiliğinden Geçer mi? 

Bartholin kistini oluşturan salgı kanalı tıkanıklığının bazen masajla veya banyo ile açılması mümkün olabilmektedir ve kistin küçülmesi ile kendini gösterir.