Labioplasti

Kadınların yaklaşık yarısında iç dudaklarda fazlalık asimetri ya da şekil bozukluğu nedeniyle rahatsızlık ve cinsel ilişkide problemler yaşanmaktadır. 

Normal ve estetik bir cinsel görünüm kişinin günlük yaşamına da olumlu katkılarda bulunur.

Labioplasti operasyonu günübirlik yapılabilen iyileşme süresi kısa ve olumlu sonuçlar alınabilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonları kadınlarda bakireliğe zarar vermeden yapılabilmekte ve işleme klitoris estetiği, orgazm ve G noktası aşıları da eklenebilmektedir.

Vajina yapısı ve anatomisi

Vajina kadın genital sisteminde dış yüzü vulva denilen iç ve dış dudakların bulunduğu kasık cildine açılan iç kısmı rahim ağzı denilen serviks uteriye bağlanan silindirik bir organdır. Vajina kızlık zarı ile başlayarak rahim ağzının karın içine kadar devam eden başlangıç bölümüne bağlanır. Rahimi yerinde tutan kuvvetli bağlar vajinanın üst kısmına sıkıca tutunmaktadır.

Vajinada herhangi bir salgı bezi olmasa da küçük dudaklar ve idrar kesesi hizasında genital salgı yapan bezler vajinanın salgı sistemi olarak adlandırılabilirler.

İdeal vajina nasıl olmalı?

İdeal vajina açık pembe renkli olup, hafif derecede nemli ve alkali ph değerinde salgıları olan, içinde iltihap oluşturan bakteri karşıtı çalışan probiyotiklerin bulunduğu, cinsel ilişki sırasında diriliğini kaybetmeden koruyabilen bir kılıf gibi penisi saran özellikte olmalıdır. 

İdeal vajina sağlığı için kadınlar hareketsiz yaşamdan kaçınmalı ve mutlaka pelvik kasları güçlendiren merdiven çıkma, squat, pilates, yoga gibi egzersizlerden faydalanmalıdır. Ayrıca proteinden zengin beslenme ve bitkisel antioksidanların tüketilmesi e vajina sağlığı için önemlidir.

Kısaca kadın dış genital sistemi anatomisi

Dış genital sistem vulva denilen büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajinadan oluşmaktadır. 

Dış genital sistem pubisin hemen altındaki yağlı doku ile başlar. pubis orta hatta mons pubis denen yapının orta alt kısmında her 2 labium minora yapılarının birleşmesi ile klitoris yapısı oluşur. labium minora yani küçük dudaklar dış katlantıyı oluşturan labium majoranın hemen iç kısmında onu geçmeyecek şekilde yerleşirler.

Bazı kadınlarda iç küçük dudaklar dış dudakların dışına taşarak istenmeyen bir şekilde büyük olabilir. Her 2 labium minora aralandığında vestibül, üretra ağzı, kızlık zarı ve vajina girişi görülmektedir. Vajina iç ve yukarıya doğru yerleşmiş silindirik bir şekilde rahim ağzı denilen servikse kadar uzanmaktadır.

Labioplasti nedir?

Labioplasti operasyonları özellikle iç dudak büyüklüğünde, her 2 iç dudağın simetrik olmadığı durumlarda yapılan bir estetik operasyondur.

Labioplasti işlemi genital bölge görünümündeki hoş görünmeyen labium minoraların büyük dudakların içinde ve simetrik şekilde görünmesini sağlar. Labioplasti ile iç dudaklardaki sarkık görüntü normale döner, ilişki sırasında ve sıkı iç çamaşırı kullanıldığında küçük dudaklardaki rahatsızlık hissi ortadan kalkar ve ilişki sırasındaki cinsel doyum artar.

Labioplasti kimlere yapılır ?

Labioplasti genital görünümünden memnun olmayan tüm kadınlara yapılabilir. Labioplasti işlemi ile genital bölgede dolgun ve simetrik görünüm sağlanır. Genital bölgedeki kusursuz ve seksi görüntü kadınların kendine güvenini artırmaktadır. Genital bölgede asimetrik ve sarkık labium minoralar ilişki sırasında penis ile vajina arasında kalıp sıkışarak ilişkinin can yakıcı olmasına sebep olmaktadır. Labium minoralar üst kısımda birleşerek klitoris yapısının üzerine doğru birleşmektedir. Labioplasti işlemi sırasında hudoplasti işlemi de prosedüre eklenerek klitorisin daha belirgin hale gelmesi sağlandığında gerek masturbasyon gerek ilişki sırasında doyumun maksimuma çıkması hedeflenir.

Labioplasti kimlere yapılır?

 • Asimetrik labia minoralar
 • Sarkık iç dudaklar
 • İç dudakların çok büyük olması
 • Cinsel bölgenin beğenilmemesi
 • İç dudakların dış dudakların dışına çıkması
 • Orgazm olamama

İç dudak estetiğine neden ihtiyaç duyulur?

Labioplasti işlemine neden ihtiyaç duyulduğu ve kimlere labioplasti yapılması gerektiğine muayene sonrası beraber karar verilmelidir. Labium minuslar normalde dış dudakların içinde yerleşerek ilişkiye izin verecek tarzda dizayn edilmiştir. Ancak bazı kadınlarda iç dudaklar o kadar büyük ve asimetrik olmaktadır ki ilişki sırasında sürtünmeye ve ilişkiye girebilmek için kadının eliyle dudakları düzeltmek zorunda kalmasına sebebiyet vermektedir.

Sarkık dış genitalya ve iç dudaklar aynı zamanda insanın kendine güvenini de bozabilmektedir, yine sıkı iç çamaşırı ve pantolon giyildiğinde de kadınlarda rahatsızlık oluşturmaktadır. 

İç Dudak Sarkması

İç dudak sarkması kadının doğuşundan gelen bir durum olmaktadır. genellikle ailede başka kadınlarda da görülmektedir. Normalde dış genital yapıyı oluşturan organlar anne karnında şekillenmektedir ve yetişkin çağa gelene kadar büyümektedir. Asimetrik büyümeler ve sarkmalar genellikle genetik mirasın bir sonucudur. Bunu dışında beslenme alışkanlıkları, ve aşırı kilo da soruna katkıda bulunabilir . Fazla kilo alıp sonrasında zayıflamak da sarkmalara sebep olabilmektedir.

İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

Yapılan araştırmalar ve denenen işlemler sonrasında iç dudak sarkmasında lazer veya diğer tekniklerde iyileşme maalesef olmamaktadır. iç dudak sarkmasında yapılması gereken uygulama iç dudak estetiği olmaktadır.

Labiumlarda şekilsel bozukluklar neden gelişir?

Labiumlarda şekilsel bozukluk doğuştan ve genetik olarak gelişebildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir.Labiumlar daha kızlar anne karnındayken oluşmaktadır. Erkeklerde skrotum denen torbalar oluşurken kızlarda labium minoralar oluşur. Eğer genetik yazılımda büyük labium minoralar kodlanmışsa böyle bir bozukluk oluşmaktadır. Ayrıca sonradan travma doğum veya kilo problemlerinde de şekil bozukluklar oluşabilmektedir.

İç Dudaklar Neden Sarkar?

İç dudaklar çok büyük oranda  doğuştan ve genetik olarak sarkmaktadır. Daha sonra yapılan uygulamalar iç dudakta sarkmaya nadiren sebep olmaktadır. Doğum, travma hızlı kilo değişimi gibi sebepler de iç dudak sarkmasına neden olabilirler.

Labioplasti operasyonu nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonundan önce ilk muayene yapılarak anatomik dokular değerlendirilir. 

İstenilen düzeyde kısaltma ve şekillendirme yapılması için plan yapılır. Operasyon lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. İşlem sırasında labium minoralar uyuşturularak düzeltme yapılacak bölge işaretlenir. Büyük dudakların iç kısmında kalacak ve kiloral bölge etkilenmeyecek şekilde iç ve dış kesi yapılır. Simetrik olması için diğer dudakla karşılaştırma yapılır. Daha sonra estetik dikişler kullanılarak dudaklar sütüre edilir.  

Ameliyatın riskleri

Labioplasti ameliyatı çok az riskli ameliyatlar arasında yer almaktadır. Lokal anestezi ile yapılabildiği için hastanın sağlık durumunu bozma olasılığı yok denecek kadar azdır. Ameliyat bölgesine sonraki dönem boyunca dikkat edilirse ve reçete edilen tedavi uygulanırsa enfeksiyon ihtimali zayıftır. 

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi alerji ve kan tablosu kontrol edilmeli ve deneyimli uzmanlara başvurulmalıdır

Labioplasti ameliyatını kim yapar?

Labioplasti operasyonunu genital bölge anatomisini ve yapısını çok iyi bilen genital bölge muayenesinde deneyimli ve çok fazla genital bölge şeklini değerlendirmiş kadın hastalıkları doğum uzmanlarının yapması sonuçların daha iyi olmasına neden olmaktadır. Labioplasti operasyonları çoğunlukla genital bölge estetiği ile ilgilenen kadın hastalıkları uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Labioplasti teknikleri neler?

Labioplasti teknikleri hastanın bu tekniklerinden hangisinde en fazla yarar göreceğine karar verilerek kullanılmaktadır. Dünya üzerinde en çok yapılan labioplasti tekniği olan BARBİE VAJİNA tekniğinde kullanılan parsiyel rezeksiyon tekniğidir. Labioplasti tekniğinde amaç mümkün olan en düzgün anatomik yapıyı sağlamaktır. Kanama ve nedbe dokusu oluşmasının minimumda tutulması gerekir.

Labioplasti dışındaki beraber yapılabilecek genital estetik operasyonları neler?

Labioplasti operasyonu yapılırken beraber yapılan prosedurlerden en sıklıkla olanı klitoris estetiği klitoral hudoplasti olmaktadır. Bunun dışında G noktası büyütme için G Shot, Klitoral orgazmı artırmak için O Shot dediğimiz dolgular da aynı seansta uygulanabilir. Ayrıca büyük dudaklara yağ enjeksiyonu da yapılarak dolgun ve seksi bir genital bölge oluşturulabilir. Labioplasti işlemi sırasında istenirse işleme kızlık zarı tamiri ve vajina daraltma da eklenebilir.

Yaş sınırı var mı? En uygun zaman ne zaman?

İşlemlere kendi başına karar verilebilmesi için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. İşlemler sırasında kızlık zarı bozulma riski yoktur. Labioplasti işleminin adet dönemi dışında yapılması enfeksiyon ihtimalini azaltmak için daha yararlı olmaktadır.

Terleme ve deniz havuz gibi imkanların da olmadığı kış ayları operasyonun yapılması açısından kadınlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Labioplasti kızlık zarına zarar verir mi?

Labioplasti operasyonun her hangi bir türünde kızlık zarı ile hiç temas olmayacağı için kızlık zarına zarar vermesi gibi bir ihtimal bulunmamaktadır.

Labioplasti yöntemleri 

Birden çok labioplasti yöntemi bulunmaktadır Hangi yöntemin kimde üstün olacağı hastadan hastaya göre değişmektedir.

 • V plasti:Labium iç ve dış yüzeyi olan bir yaprak gibi düşünülürse büyük olan labiumdan v seklinde bir doku çıkarılarak küçültülmesidir. Bu teknikte çok ince ve aşırı katlantılı labiumlarda sorun olabilmektedir.
 • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon): Labiumların aşağıdan yukarıya doğru bir hat belirlenerek küçültülmesidir.
 • Wedge rezeksiyon: V tekniğine benzer ve tersi şeklinde doku çıkarılarak küçük dudaklar küçültülür.
 • Lazer ile labioplasti: Lazer enerjisi kullanılarak dokudaki kılcal kanamaların az olması sağlanmaktadır. Kanamanın minimal olması ve dikiş atılma ihtiyacının az olması gerektiğinde uygulanabilir.
 • Z plasti: Labium üst ve alt kenarında  Z bacakları oluşturarak bu bacakların yer değiştirlerek dikilmesi yöntemi ile dokuyu küçültmeye yarayan bir tekniktir.
 • Delaminasyon tekniği: Labiumlardan önlü arkalı kat çıkartılarak küçültülmesidir. 

En iyi yöntem hangisi?

Labioplasti işleminde en iyi yöntem anatomiye, iyileşmeye ve beklentiye en uygun yöntemdir. En sık uygulanan yöntem ise Parsiyel rezeksiyon ve V tekniği olmaktadır. Biz labioplasti yaparken en sıklıkla barbie vajina estetiği ve parsiyel rezeksiyon clamping labial rezeksiyonu uygulamaktayız. Kanama ve hematom denilen kan birikmesi minimum olmaktadır ve konforlu bir operasyondur. 

Labioplastinin faydaları-avantajları nelerdir?

Labioplasti operasyonu gerekli olan kişilerde ne gibi avantajlar ve faydalar sağlar bu konu çok merak edilmektedir. Labioplastinin avantajlarını sıralayacak olursak

 • Doğal bir genital görünüm.
 • Self confidence denilen kendine güvende artma ve bunun cinsel ilişkiye ve orgazma olan artırıcı etkisi
 • Partnerde uyum ve cinsel ilişkinin keyifli bir hal alması
 • Asimetrik görünümün ortadan kalkması
 • Sarkma ve kötü görünümde düzelme
 • İlişkide oluşan ağrı ve sıkışma hissinin düzeltilmesi
 • Sıkı Kıyafetlerin rahatsız etmesinin önüne geçilmesi 

Labioplastinin riskleri-dezavantajları nelerdir?

Labioplasti ameliyatı deneyimli ve tekniklerine uygun yapıldığı takdirde son derece risksiz bir işlemdir. Ancak yine de düşük oranda da olsa bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir

 • Kanama
 • Hematom oluşumu (morarma ve kan toplanması
 • Enfeksiyon
 • Yanlış iyileşme
 • Asimetrik kaynama

Klitoris estetiğinin faydaları nelerdir?

Klitoris genital bölgenin tam ortasında iç dudakların katlantıları ile örtülmüş halde bulunuyorsa bu durumda klitorisin belirgin şekilde görünmesi için katlantılar küçültülerek klitorisin ortaya çıkması sağlanır. Kliteroplasti işlemi ile genital bölge görünümü estetik açıdan güven verici hale gelir. Ayrıca mastürbasyon sırasında, oral seks ya da penisle vajinanın birleşmesinde orgazm olma olasılığını artırmaktadır. 

Barbie vajina estetiği nedir?

Labioplasti ile iç dudakların küçültülmesi ve büyük dudakların dolgunlaştırılması klitoral plasti işlemi kombinasyonu ile yapılan Barbie vajina estetiği gerek cinsel performans gerekse de psikolojik açıdan kadınlarda olağanüstü sonuçlar vermektedir. Mükemmel genital görünüm ve orgazm işlemin diğer artılarıdır.

Vajinam doğal görünecek mi?

Labioplastide kullanılan teknikler doğal ve dikiş izinin belli olmadığı bir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Doğal ve göze hitap eden sonuçlar alınmaktadır. Aynı zamanda başka birinin işlem olduğunuz konusunda çıkarım yapması neredeyse imkansızdır.

Klitoroplasti ( Klitoral hudoplasti) nedir?

Klitoris labium minoralar denilen küçük dudakların tepe noktasında birleştiği bölgede üzerinde prepisyal katlantı olan cinsel uyarıdaki fonksiyonu çok önemli bir organdır. Klitoris kenarlarında katlantılı şekilde bulunan klitoral hood bölgesi fazlaca olduğu durumlarda bu bölgenin kısaltılması ile klitoris daha görünür hale gelir ve anatomi daha çekici hale getirilir. Görünümün yanında hissiyatın ve uyarılmasının artışı da hudoplasti işleminin avantajlarındandır.

Ameliyatsız genital estetik mümkün mü?

Ameliyat yapılmadan genital bölgede bir takım estetik girişimler yapılmaktadır. Vajinal bölgede kararma olması durumunda kimyasal ya da lazer beyazlatma, klitoral Shot, orgazm O shot, G shot, Labial dolgu işlemleri, radyofrekans ve lazer genital sıkılaşma işlemleri operasyon yapılmadan uygulanabilmektedir.

Ameliyat sonrası his kaybı olur mu?

Labioplasti işleminde vajinal bölgede cinsel ilişkiyi etkileyecek his kaybı olmamaktadır. klitoris ve g noktasını etkileyen işlemlerde his kaybı olmasın diye teknikler ona göre planlanır ve işlem sonrası cinsel hazda azalma olmaz tam tersine cinsel tatminde artış beklenir.

Bakirelere yapılabilir mi?

Bakirelerde labioplasti ve klitoris estetiği rahatlıkla yapılabilir işlem sırasında ve sonrası dönemde kızlık zarı için bir risk oluşmamaktadır ve yapılmasında sakınca olmaz.

Labioplasti operasyonu sonrası normal doğum yapabilir miyim?

Labioplasti operasyonu normal doğum sürecine olumsuz etkide bulunmaz. labioplasti işlemi sonrasında hastalar rahatlıkla normal doğum yapabilirler.

Ameliyat sonrası cinsel hazda olumlu yada olumsuz değişiklik olur mu?

Ameliyat sonrasında cinsel hayatta bir sorun oluşmaz. Ameliyat sonrasında cinsel ilişki daha rahat ve haz daha yüksek olmaktadır. 

Ameliyat sonrası dikiş izi kalır mı?

Ameliyat sonrasında bölgenin cilt yapısında minimal iz kalabilme olasılığı olsa da bunu anlayabilmek cok mümkün olmamaktadır.

İşlem sonrası iç dudaklarda tekrardan sarkma olur mu?

iç dudaklarda tekrar sarma ihtimali %1 den azdır. ancak işlem sonrası hoşa gitmeyen durum oluşursa revizyon labioplasti yapılabilmektedir.

Labioplasti cinsel açıdan aktif olmayan kadınlara uygulanabilir mi?

Cinsel aktif olmadan da labioplasti yapılabilir. işlem sırasında kızlık zarı zarar görmez.