Miyom Ameliyatı

Miyom kadınlarda görülen genital bölgenin en sık iyi huylu tümörleridir. miyomlar Rahim düz kasın dan kaynaklanır genellikle Üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak yüzde 20’sinde bulunabilirler biyomlar bulundukları yere göre hiçbir bulgu vermeyeceği gibi kasık ağrısı vajinal kanama kasıkta dolgunluk hissi idrar yaparken zorlanma kabızlık gibi bulgular da verebilirler bazen miyomlar kısırlık sebebi de olabilmektedir

Miyomlar kaça ayrılır

Miyomlar bulundukları yerlere göre rahim duvarı miyomları rahim içi miyomları ya da rahim dışında yerleşen miyomlar olarak üçe ayrılır

Miyomlar kimlerde daha sık görülür

siyah ırkta daha sık görülür

doğum yapan kişilerde daha az sıklıkta görülürken hiç doğum yapmayanlarda daha çok görülür.

miyomlar özellikle yoğun kırmızı et ve alkol tüketenlerde daha sıklıkla görülürken a ve d vitamini açısından zengin beslenenlerde miyom görülme olasılığı azalmaktadır.

Ailesinde miyom olanlarda miyom görülme olasılığı daha çok olabilmektedir. annesinde ya da teyzesinde miyom olanlarda miyom görülme ihtimali artmaktadır.

Miyomun belirtileri nelerdir.

1- Miktarı artmış adet kanaması ya da düzensiz vajinal kanama

2- Kasık ağrısı kasıklarda ya da karında dolgunluk hissi

3- sık idrara çıkma idrar yapmada zorluk

4- kabızlık ya da büyük tuvaletini yaparken baskı hissi

5-Çocuk sahibi olmada zorlanma ve kısırlık

6-Yapılan testlerde kansızlık saptanması

Miyom nasıl anlaşılır

Bir kadında miyom olduğu nasıl anlaşılır genellikle şikayeti olan hastalarda genital muayene ya da ultrason yapılarak miyom olduğu anlaşılabilir. Ayrıca

1-HSG

2-Tomografi

3-MR

4-Histeroskopi

5-Laparoskopi

ile de myom tespit edilebilir.

Miyom tedavisi nasıl yapılır

Herhangi bir şekilde risk oluşturmayan semptom vermeyen belirti ve bulguya rastlanmayan miyomlar tedavi gerektirmemektedir bu mu yorumlar yılda bir kere kadın doğum muayenesi ile gözden geçirilmesi yeterlidir

Miyomlar Eğer hastalık belirtisi oluşturuyorsa hızlı büyüyor ise tedavi edilebilirler tedavide kullanılan yöntemler çeşitlidir

İlaçla miyom tedavisi: Bu yöntem ile ilaç kullanılarak menopoz benzeri bir durum oluşturulup miyomun bir miktar küçülmesi sağlanabilir Ancak bu yöntem uzun süreli tedavi için uygun değildir Ancak Ameliyat öncesi bir miktar küçülme istenen miyomlarda ilaç ile miyom tedavisi yapılabilir.

Ameliyatsız miyom tedavisi: Miyomun yoğun kanama ve ağrı yaptığı durumlarda bazı hormon ilaçları kullanılarak miyomun oluşturduğu semptomlar giderilmeye çalışılır aynı zamanda Hormon salgılayan rahim içine yerleştirilen bazı cihazlar ile de miyom tedavisi yapılmaktadır.

Miyom küçültme: Kadınlık hormonlarının salgılanmasını baskılayarak etki eden Bazı ilaçlar ile miyom küçültme yapılabilir Bu yöntem genellikle Ameliyat öncesi dönemde tercih edilmektedir

Miyom Ameliyatları ve Myomektomi Nedir:

Myomektomi: Miyomun rahimde ya da çevre dokularda bulunduğu yerden çıkarılıp vücuttan uzaklaştırılmasına myomektomi denir.

kapalı miyom ameliyatı: kapalı miyom ameliyatı na laparoskopik miyom ameliyatı denir.

Kapalı miyom ameliyatında göbek deliğinden girilerek laparoskopik aletler vasıtasıyla miyomlar rahimden çıkarılır ve karın içine yerleştirilen bir kese vasıtasıyla vücut dışına alınır

açık miyom ameliyatı: Genellikle 4-5 santimetrelik sezeryan ameliyatına benzer kesi yapılarak karın boşluğu açılıp miyomlar Rahim de bulunduğu yerden çıkarılarak ameliyat edilir.

Laparoskopik myomektomi: Göbek deliğinden girilerek kamera vasıtasıyla Rahimde bulunan miyomların ince aletler kullanılarak vücut dışına çıkarılmasına laparoskopik miyomektomi denir

Histeroskopik myomektomi: Rahim iç boşluğunda endometrium zarının üzerinde yerleşen miyomların çıkarıldığı vajinal yoldan yapılan bir ameliyat türüdür.

Sezeryan sırasında miyom ameliyatı: Herhangi bir sebepten dolayı sezeryan operasyonu yapılacaksa bu Ameliyat sırasında karın boşluğu açılmışken miyomların rahimden çıkarma işlemi olarak adlandırılır.

Gebelikte miyom olur mu

Gebelik döneminde önceden var olan miyomların büyümesi ya da yeni miyomların ortaya çıkması görülebilmektedir gebelikteki bazı hormonlar miyom büyümesini arttırabilir Ayrıca gebelikte rahim kanlanmasının aşırı şekilde artması olduğu için Minyonlar çok büyük boyutta gelebilir gebelikte miyomlar bulunma yerlerine göre kontrol edilmelidir bazı miyomlar Normal yolla Doğuma engel olabilirler.

Miyomlar Ne zaman ameliyat edilmelidir

Aşırı kanama yapan
kasık ağrısı yapan
Rahimi aşırı büyüten
kısırlığa sebep olan
idrar ve büyük tuvalette zorluk oluşturan
miyomlar ameliyat ile tedavi edilebilir.

Miyom alınmazsa neler olur

Şikayet oluşturan miyomlar alınmazlar ise kansızlık gebe kalmada güçlük karın ağrısı ya da baskısının devam etmesi idrar yapmada zorluk kabızlık aşure vajinal kanama gibi problemlere yol açar.

Miyomların alınması önerildiğinde müdahale edilmezse miyomlar daha da büyüyerek daha yoğun şikayetlere sebep olabilmektedir

Miyom kanserleşir mi?

Miyomlar Yapı olarak kansere dönüşmez ler ancak miyom görüntüsü Ile çok birbirine benzeyen bir kanser türü vardır bu hastalığa leiomyosarkom Denilmektedir Bu hastalık ultrasonda ya da diğer tanı araçlarında miyomun taklit etmektedir.

Özellikle ileri yaşta miyom görüntüsünde kitlenin hızlı büyümesi halinde leiomyosarkom denilen kanserden şüphelenilmelidir.

genç kadınlarda bu kanser türünün görülme olasılığı binde birden daha azdır. Miyom kanserleşmez.

Miyomların tekrarlama riski var mıdır

Büyük boyutta bir veya iki adet miyomun ameliyatından sonra miyomlar genellikle tekrar etmezler ancak çok sayıda küçük boyutta miyomu olan hastalarda ameliyattan 3 ila 5 yıl sonra yaklaşık olarak yüzde 20 oranında miyomlar tekrar eder.

Doğum kontrol hapları miyoma neden olur mu

Normalde miyomların hormonların etkisi ile büyüdüğü bilinmektedir Bu özellikle Gebelik döneminde ve üreme çağında miyomların büyümesi ile tespit edilen bir bilgidir. doğum kontrol haplarında bulunan hormon düzeyleri normalin alt seviyelerinde olduğu için doğum kontrol hapları miyoma Neden olmaz.

Miyom kısırlığa neden olurmu

Miyomlar rahim içinde gebeliğin yerleşeceği bölgeyi tutarak gebelik oluşmasını bozabilirler aynı zamanda yumurtanın spermle birleşmesini engelleyerek tüpleri ya da Rahim ağzını tutarak gebelik oluşmasını negatif yönde etkileyebilir.

Bunun dışında toplam boyutu 5 santimetreyi geçmiş miyomların Çıkarılmasının gebe kalma üzerinde olumlu etki yapabileceği gösterilmiştir .

Miyom rahim içinde çok büyük bir yeri kaplıyor ise döllenen yumurta rahim içinde tutunacak bir yer bulamayacağı için ya da tutunsa da beslenmesi için gereken kan akımını yeterli olarak alamayacağı için gebe kalamama ya da gebe kalınırsa da düşük olma gibi sonuçlara sebep olabilir.

Miyomlar aynı zamanda rahimin tüple birleştiği bölgede yerleşerek spermin ve yumurtanın buluşmasını boza bilmekte ve kısırlığa yol açmaktadır.

Miyom ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır

Miyom ameliyatı Yapıldıktan sonraki ilk gün ya da 2 gün taburculuk işlemi yapılır ve 1 haftalık istirahat dinlenme ve ilaç tedavisi ile beraber iyileşme gerçekleşir miyom ameliyatı yapılan bölgedeki dikişler 7 günde tamamen iyileşir.

alt karın bölgesinde bir miktar Ağrı özellikle ilk günlerde varken 5. günde ameliyata bağlı ağrı yok denecek kadar azdır.

Miyom ameliyatı olan kadınlar 2 günden itibaren ev içinde hareketli olabilirler aynı zamanda 4 günden itibaren dış ortamda yürüyüş yapmalarında bir sakınca olmaz.

Miyom ameliyatı yapılan kesi bölgesinin su geçirmez bantlarla kapatılması yapılırsa her gün ayakta duş yapılmasında bir sakınca yoktur

Miyom ameliyatından sonra iyileşme sürecinde ilk 3-4 gün ağrı kesici kullanılması faydalıdır aynı zamanda gerekli görülen durumlarda antibiyotikte tedaviye eklenebilir

ameliyat bölgesine göre değişmekle birlikte özellikle 2 hafta cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir .

Spor yapmaya başlamak için kesi şekline göre doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir bütün operasyonlar gibi miyom operasyonundan sonra da özellikle 3 hafta Sigara ve alkolden uzak durmanız gerekmektedir.

Miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Reçete edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması önerilmektedir 4 hafta kadar bir sandalyeden daha ağır olacak şeylerin kaldırılmaması önerilir. hızlı bir şekilde Oturup kalkmak önerilmez. aynı zamanda 2 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak miyom ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Yapılan dikişleri gerebilecek tarzdaki egzersizler sakıncalıdır ve önerilmemektedir

miyomun hormonla ilişkisi var mı?

miyomlar özellikle adet görülmeye başlandığı çağda görülmeye başlayıp menopoz çağında daha az sıklıkta görülür ve menopoz ile beraber boyları küçülür Dolayısıyla adet döngüsü içerisinde üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının miyomlar üzerinde büyütücü etkisi bulunmaktadır Bu yüzden miyomların hormon ilişkisi Olduğu düşüncesi gerçektir.

Östrojen hormonunun arttığı durumlarda miyom boyutları büyümektedir. Ancak yine de acil kanamalı durumlarda östrojen ve progesteron hormonları miyomların sebep olduğu semptomların tedavisinde de kullanılabilir.

Miyom ne hızla büyür

Miyomların büyüme hızları ile ilgili bir tahminde bulunmak zordur. Ancak temel bazı tıbbi gerçekler düşünüldüğünde miyomlar özellikle vücuttaki östrojen hormonunun arttığı durumlarda hızlı büyüyebilirler. Ayrıca Gebelik döneminde Rahim kanlanması olağanüstü şekilde arttığı için miyom kanlanması fazla olacağından miyomlar hızlı büyüyebilirler. Bunun dışında aslen miyom olmayıp miyomu taklit eden bazı kanser türlerinde de hızlı büyüme görülebilir. Bu yüzden özellikle menopoza yakın dönemde ya da menopoz sonrası dönemde hızlı büyüyen miyom benzeri kitleler acilen değerlendirilmelidir.

miyomlar ani ağrı ya neden olur mu?

Miyomlar doğaları gereği Uzun sürede büyüyen ve yavaş yavaş kitle etkisi yaparak belirti veren oluşumlardır Bu yüzden miyomların aniden Ağrı yapmaları genellikle beklenmez Ancak bazen büyük çapta miyomlar beslenme düzeyleri bozulduğunda içine kanama yapabilirler bu duruma özellikle gebelikte kırmızı dejenerasyon denmektedir oldukça ağrılı bir olaydır bazen Erken doğumu bile taklit eder boyuta ulaşabilir. Bunun dışında bazı saplı miyomlar ya da bulundukları bölgede yapışıklık oluşturan miyomlar ani ağrıya neden olabilirler Ancak genel olarak miyomların ani ağrı yapmaları beklenmez.

Miyom Olan kadınlar sezeryan de mi doğum yapmalı?

Kadınlarda gebelik sırasında saptanan miyomların Rahim üzerindeki bulundukları bölge hem sezeryan hem de normal doğum için oldukça önemlidir Ayrıca gebeliğin devamında miyom olması dikkatlice değerlendirilmesi gereken bir durumdur gebelik sırasında miyomlar Plasenta gibi yapıları Rahim ağzını bebeğin yerleştiği bölgeyi etkileyebilmektedirler Bunun dışında miyomlar gebelik sırasında oldukça Ağrı yapıp Erken doğumu taklit edebilmektedirler.

Doğum kanalını Kapatacak şekilde büyük olan miyomlarda Sezeryan doğum tercih edilebilir ken doğum kanalı ile ilişkisi olmayan miyomlarda genellikle doğum şekli Normal vajinal yolla olmaktadır.

Ayrıca sezeryan doğumlarda miyomun sezeryan kesi bölgesine denk geldiği durumlarda sezeryan kesİsinin yeri değiştirilebilmektedir.

Miyom nedeniyle Rahim alınması gerekir mi

Miyom nedeniyle Rahim alınması çok gerekmedikçe tercih edilmeyen bir durumdur ancak bazı durumlar vardır ki miyomla beraber Rahim alınmasını gerektirebilir.

Yaygın olarak rahimin her bölgesinde hiçbir şekilde normal Rahim dokusu kalmayacak tarzda rahimi kaplayan miyom olgularında, Kanser şüphesi olan olgularda rahim alınmadan çıkarılamayacak boyutta olan miyom vakalarında menopozda büyüyen miyom olgularında Rahim alınması tercih edilebilmektedir.

Miyom ağrısı tam olarak nerede olur

Miyomda da olduğu gibi ağrı olgusu oldukça değişkendir ve hastadan hastaya farklılık göstermektedir Ancak genel itibarıyla miyomların varlığına bağlı Ağrı şikayeti kasıklarda ve alt karın bölgesinde hissedilir. Bunun dışında miyomların boyutlarına da bağlı olarak miyomların bası yaptığı yerlerde de ağrı oluşabilmektedir.

Küçük miyomlar kanamaya neden olur mu

Çok büyük boyutta ve rahimin tüm bölgelerine baskı yapan Miyomlarda kanama beklentisinin yüksek olması doğaldır. ancak çok küçük boyutlarda bile olsa miyomlar özellikle vajinal kanama yapan bölgelerde yerleşmişse boyuttan bağımsız olarak kanama yapması olasıdır. Rahim iç dokusunu döşeyen endometriumda rahim ağzında ya da vajinada yerleşen miyomlar küçük bile olsa kanama yapabilmektedirler.

kapalı miyom ameliyatı fiyatları

Miyom ameliyatları açık yada kapalı olarak yapılabilmektedir kapalı yöntem teknolojik ekipman ve bu konuda uzmanlaşmış Cerrahlar vasıtasıyla Yapılabildiği için açık yönteme göre daha pahalı olabilmektedir 2020 itibariyle kapalı miyom ameliyatları genellikle 10.000 ila 40.000 TL civarındadır.