Kızlık Zarı Dikimi

Bizimki gibi bazı toplumlarda İlk gecede yapılan ilişki sonrasında kanamanın gerçekleşmesi evlilik çağındaki kadınların ve erkeklerin toplumsal hayattaki en önemli handikap larından birisi olmaktadır. 

Evlilik öncesinde ilişki olması ve kızlık zarındaki kendiliğinden tamir olamayan yırtılmanın gerçekleşmesi tıbbi anlamda hiç bir sorun teşkil etmezken sosyolojik, dini ve psikolojik anlamda çağlar öncesinden beri var olan bir soruna işaret eder. Kadınların ilk ilişkilerinin olup olmadığına bu kadar önem verilirken erkekler için maalesef böyle bir ayrım yapılmayarak tüm kadınlara haksızlık edilmektedir.

Dünya sağlık örgütü gibi kurumlar tarafından da aşılması gereken önemli bir problem olarak kabul edilen bekaret başlığı altındaki kızlık zarı kavramı maalesef günümüz Türkiye’sinde hala eski bir klişe olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Hal böyle iken kızlık zarı tamiri denilen operasyonun varlığı ve kadınlara bu işlemin yapılması belki de hayat kurtaran bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı terimi yani latince bilinen ismiyle Himen eski Grek Yunan mitolojisinde  evlilik tanrısı olarak bilinen Hymenaeus dan gelmektedir.

Kızlık zarı kadın genital sistemini ayakta tutan pelvik kaslar ve bağların bulunduğu ve sonlandığı yer olmasından dolayı önemli bir lokalizasyondadır. 

Müslüman, bazı yahudi, katolik ve hintli toplumlarda kutsal önemine atıflarda bulunulan bir anatomik yapıdır..

Kadınların bakireliğini simgeleyen ve ilk cinsel ilişkinin saptanmasında kullanılan sosyolojik ve psikolojik olarak oldukça önemli bir oluşumdur.

Kızlık Zarı Nerede Bulunur?

Kadın genital sisteminde dışarıdan görülen, vulva olarak bilinen oluşumun iç kısmındaki labium minora (küçük dudaklar) ile vajina girişi arasında bulunmaktadır. Kızlık zarı kişinin kilolu olup olmamasına göre değişmekle birlikte vajina girişinin hemen 0.2-0.5 cm mesafesinde bulunduğu için peniş başının 1 cm bile vajinaya girmesi ile bozulabilmektedir.

Kızlık zarı denilen oluşumun üzeri epitel denilen hücre tabakası ile kaplı olup tabanı kan damarlarından zengin kollajen ve kas dokusu olan bir tabana yani kaideye oturmaktadır. 

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar ? Anatomisi

Kızlık zarı dış genital organlar ile vajinayı birbirinden ayıran bir oluşumdur. Vajina girişini çepeçevre sarmaktadır bu yüzden kızlık zarına vajinal korona yani vajinanın tacı da denmektedir. Çok nadiren doğuştan gelen bir gelişim problemi ile tam olarak kapalı olan kızlık zarı normalde adet kanının akmasına izin verecek şekilde ortası boşluk dizayn edilmiştir ve enfeksiyonlardan koruyucu görevi bulunmaktadır.

Himen yani kızlık zarının yan kenarlarında küçük dudaklar tepe noktasında üretra ve klitoris alt kısmında fourchette denilen oluşum bulunmaktadır. Himenin iç kısmı vajina denen silindirik oluşumdur.

Kızlık Zarı Çeşitleri Kaç Tanedir?

Kadınların anatomik yapısına göre farklı kızlık zarı çeşitleri bulunmaktadır. 

 • Normal kızlık zarı: Normal diye tarif edilen kızlık zarı dış kenarları düzgün ve iç boşluğu bir daireyi andıran şekilde yaklaşık 1 cm lik bir açıklıktır. 
 • İmperfore kızlık zarı (Deliksiz zar): Doğuştan orta kısmı kapalı yani açıklığı bulunmayan zar çeşididir. Adet görmeye başlaması beklenen kızlarda adet kanamasının olmaması ve muayene ile rahimde kan birikmesi ile anlaşılır.
 • Mikroperfore kızlık zarı: Açıklığı bir toplu iğne başı kadar olan zar çeşididir. adet miktarında azalma ile tespit edilir. Muayenede saptanır. İlişkide çok fazla kanama olabilmektedir.
 • Kribriform kızlık zarı (Çok delikli): Zar üzerinde 1 adet 1 cm açıklık yerine çok sayıda minik delikler bulunmasıdır.
 • Septalı (Kemerli) kızlık zarı: Kızlık zarı açıklığı ortadan geçen bir dokuyla 2 ye bölünmüştür.
 • Kresentrik (Yarım ay) kızlık zarı: Açıklığı üst tarafa bakan yarım ay şeklindedir.
 • Labial kızlık zarı : Kenar dokuları kalın şeklindedir.

Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık zarı tipleri kadınlara göre farklılık gösterebilir. Her kadında bir miktar farklı görünümde olmaktadır. Genetik yapıya göre farklı kızlık zarı çeşitleri olabilmektedir.

En sık görülen tipi anüler ya da yarım ay şeklinde olanıdır. Bunların dışında septalı, kribriform, mikroperfore, Redundant tipleri bulunmaktadır.

İnsanların dışında fillerde ve bazı ineklerde de kızlık zarı tanımlanmıştır. Maymunlarda kızlık zarı bulunmamaktadır.  

 Kızlık Zarının Yırtılma Sebepleri , Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı vajinaya kadar bir cismin girmesi ile bozulmaktadır. Spor yaparken, bisiklete veya ata binmekle ya da yüksekten düşme ile bozulmamaktadır.

Sürtünme şeklinde penisin teması ile bozulma genellikle olmaz,  masturbasyon sırasında parmakların vajinaya doğru girmediği durumlarda yırtılma olmaz.

Aşırı sert kaşıma, penis başının içeri 1 cm fazla girmesi veya parmakların içeri doğru sokulması ile yırtılabilir.

Esnek kızlık zarlarında cinsel ilişki olsa da kanama ve yırtılma olmamaktadır. Bekaret olmasına rağmen ilk ilişkide kanama olmaması esnek kızlık zarına işaret eder.

Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur, Ne Kadar Kan Gelir?

Kızlık zarı kanaması 1 damla veya leke şeklinde olabileceği gibi damarsal dokunun fazla olduğu yerden yırtılma olursa dikiş atmayı gerektirecek tarzda fazla kanama da olabilmektedir. Kanama miktarı ile bekaret bozulması arasında ilişki yoktur. Kanama zarı vajina kenarına bağlayan kaidedeki kılcal damarlardan meydana gelmektedir.. Bazen  kızlık zarı ile beraber vajinada yırtık da eşlik edebilir bu durumda kanama uzun sürebilir ve sonraki ilişkilerde kesik şeklinde ağrı olabilmektedir.

Esnek kızlık zarı denilen türlerde kanama hiç olmayabilir. esnek olduğu ancak doktor kontrolünde anlaşılabilir.

Kızlık zarı yırtıklarına vajinal yırtılma eşlik ederse bazen kanama uzun sürebilir ve genellikle daha fazla oranda bir ağrıyla birlikte olmaktadır.

Bekaret Kontrolü Ve Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bekaret kontrolü uzman kadın hastalıkları doktoru tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı muayene ile anlaşılabilmektedir. Bu konuda tıbbi rapor düzenlemek ancak adli kurumlarca gerek duyulduğunda düzenlenmektedir. Muayene masasında gözle ve spanç kullanılarak yapılır ağrılı bir işlem değildir. Kızlık zarı muayenesi ağrılı değildir.

Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarı bozulması asla olmaz. Kızlık zarı muayenesi yapıldığında tam olarak yırtık olup olmadığı kızlık zarının tipi ve ilişkide kanama olup olmayacağı anlaşılabilir.

Kızlık Testi Neden Ve Kimlere Yapılır?

Kızlık testi kadınların tam bir cinsel ilişki yaşamadan sürtünme sonrası kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak, mastürbasyon, düşme veya travma sonrası vajinadan kan gelmesi sonrası şüphe olduğu durumlarda yapılmaktadır. Kızlık testinden anlatılmak istenen kızlık zarı muayenesi dir. 

Kızlık testi yapılırken en çok başvurulan durumlar arasında şunlar vardır:

 • Evli olmadan sürtünme şeklinde ilişki olması
 • Masturbasyon sonrası kanama görülmesi
 • Yakınlarından cinsel taciz yaşanması ve kızlık konusunda endişeleri olması
 • Gerdek gecesinde kanama olmaması
 • Adli vaka durumlarında tecavüz ve zorla alıkoyma sonrası 

Kızlık Zarı Kaç Cm İçeridedir?

Kızlık zarı Büyük ve küçük dudaklar kenara çekilerek muayene edildiğinde 0.2-0.5 cm mesafede bulunur.

Genital bölgedeki yağ dokusu ve kilo durumuna bağlı olarak cilt ile arasında 1-2 cm mesafe olabilir. penis dikine bir şekilde vajinaya doğru zorlanırsa vajinaya girmeden de kızlık zarı kanaması olabilir.

Çentikli Zar Kanar Mı?

Zarın ortadaki boşluk kısmından başlayarak tam dibe kadar uzanmayan çentikler doğal olarak ve bazen travma ile oluşabilmektedir. Çentik olan durumlarda bazen yanlışlıkla yırtılmış zar teşhisi konabilmektedir. Bunun için bakan kişinin bu konuda uzman olması gerekmektedir. Çentikli zarlarda kanama normal olmaktadır.

Hymen Zedelenir Yada Hasar Görür Mü?

Hymen cinsel ilişki ile penisin vajinaya girmesi sonrası zedelenir ve %80 kanama meydana gelir. Spor yapma, yüksekten atlama, denize girme, ata binme, bisiklet sürme gibi eylemlerle zarar görmez. 

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Daha önce yaşanan ilişki sırasında veya travma sonucu yırtılan kızlık zarı istenildiği durumlarda ilişkiyle tekrardan yırtılabilsin ve kanama gerçekleşsin diye dikilmektedir.

Kızlık zarı dikimi deneyim ve teknik gerektiren bir işlemdir. geçici veya kalıcı yöntemle yapılabilmektedir. Kızlık zarı tamiri, zar onarımı, bekaret onarılması, himen dikilmesi, himen onarılması, himenoplasti zar diktirmek gibi tanımlamaları vardır.

Kızlık Zarı Dikimi Ve Onarımı Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi ilk başta 2 ye ayrılmaktadır

1- Geçici kızlık zarı dikimi: İlişkiden 5 -7 gün önce yapılmaktadır.

2- Kalıcı kızlık zarı dikimi:

 • Flep Yöntemi: sağ ve sol vajinal mukozanın yan duvardan kaldırılarak birleştirilmesidir.
 • Karunkül yapıştırma: yırtılan hymen parçaları karşılıklı olarak dikilerek yapılmaktadır.
 • Goodman Tekniği: Zar parçalarının çıkarılıp karşılıklı olarak dikilmesidir.
 • Otto Placik Tekniği: Kaldırılan fleplerin orta açıklıkta birleştirilmesi ile yapılır.
 • Pelosi Tekniği: Himen dokusu ve kaide kesilerek arka kısımda 2 tabaka halinde birleştirilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikilmesinde geçici ve kalıcı teknikler bulunur. Kızlık zarı dikilmesi 10-15 dakikalık bir işlemdir ve sonrasında yoğun ağrı görülmez.

Kalıcı tekniklerde işlem süresi kısadır ve cinsel ilişki 5-7 gün içinde olmalıdır.

Kalıcı teknikte kısa sürede eriyen iplikler kullanılır.

Kızlık zarı dikilmesi lokal anestezi altında yapılabilir, Ancak hastanın stresi fazla ve ağrı eşiği düşük ise genel anestezi ile de yapılabilmektedir.

Hangi Anestezi Yöntemi

Kızlık zarı dikilmesi yapılırken genellikle lokal anestezi denilen bölgesel uyuşturma yapılır. Ancak ağrı eşiği düşük ve tedirgin hastalarda genel anestezi ya da sedasyon da uygulanabilir.

Himenoplasti Riskleri

Himenoplasti risklerinden en başta geleni tekniğin başarısız olabilmesi yani ilişkide kanamanın olmamasıdır. Uygun olmayan yöntemler uygulandığında yaklaşık %10 oranında bu risk vardır.

Himenoplastide  diğer risklerden birisi de işlem alanında enfeksiyon oluşmasıdır. Uygun şartlarda ve antibiyotik ve yara bakımına dikkat edilirse enfeksiyon ihtimali çok azdır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Himenoplasti yöntemi deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. işlem lokal anestezi ile yapılır ve yaklaşık olarak 10 -15 dakika sürmektedir.

Kızlık Zarı Dikim Yöntemleri Nelerdir?

Kalıcı ve geçici yöntemler vardır hastaya göre belirlenir. Geçici yöntemde ilişkiden önce zar birleştirilerek ilişkide tekrar yırtılması sağlanır. Zar eski halinden biraz daha dar hale getirilerek yırtılması sağlanır. Kalıcı yöntemde dokular dikilerek iyileşmesi sağlanır ve zar eski halini alır. 

Himenoplasti İçin En İyi Yöntem Hangisi

En iyi yöntem flep yöntemi olarak bilinen kalıcı yöntemdir. Ancak her hastaya göre yöntem kendine özgü belirlenerek beklentiler ve anatomik yapıya göre karar verilmelidir. Bazı hastalar için flep yöntemi en uygunu iken bazılarında yapıştırma tekniği kullanılır. Bazı hastalarda da kızlık zarının durumuna göre yarım serklaj tekniği de uygun olabilmektedir.

Flep Yöntemi Ile Kızlık Zarı Dikme

Flep yöntemi kendi kendine beslenen vajinal mukoza ve zar dokusunun en az 2 duvardan ortada birleştirilerek dikilmesi prensibine dayanır. İyileşme olduktan sonra dikişler eriyerek düşer ve kaybolur. Daha sonra ilişki sırasında penis başının vajinaya girmesi sonrası flep yırtılarak dokudan bol miktarda kanama gerçekleşir.

Flep yöntemi kalıcı bir kızlık zarı dikim yöntemidir ve bu konuda deneyimi olan uzman kişiler tarafından yapılabilir. Flep oluşturan bölgede cerrahi kesi yapıldığı için mutlaka antibiyotik kullanılması sonrasında hijyene çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan işlemin sonrasında temizleyici sprey veya solüsyonların işlem alanına dokunulmadan püskürtme ya da dökerek uygulanması enfeksiyon oluşmaması açısından hayati önemi vardır.

Çift Tabakalı Flep Operasyonları Ağrılı Bir İşlem Midir?

Çift tabaka flep yönteminde operasyon günü sızı şeklinde ağrı olabilir 1-2 gün ağrı kesici kullanmakla agrı geçmektedir.

Neden Flep Yöntemi?

Flep yöntemi yırtılma öncesindeki anatomik yapıyı tamamen taklit ettiği, kanama oranının çok yüksek olduğu ve muayenede bile anlama şansının hiç olmadığı bir yöntem olduğu için en iyi yöntemlerden biridir. Bu yöntemi uzman olmayan kişilerin yapması uygun olmamaktadır. İşlem sonrası dikkat edildiği takdirde kalıcı olarak ve kanama garantili bir iyileşme sağlanır ve yıllar sonra bile kanama gerçekleşmektedir. 

Mikrocerrahi İle Kalıcı Kızlık Zarı Dikme

Kızlık zarının yırtılan kısmı çıkarılarak çok ince iplikler kullanılarak kızlık zarının kaynaklandığı taban kısmı onarılır. Bu yöntemde kızlık zarının hiç kalmadığı ve çok aşırı yırtılarak zamanla doku kaybının yaşandığı durumlarda tercih edilmez. Çok ince detaylı dikiş yapıldığı için bu yöntemde kullanılan aletler de özel olarak tasarlanmıştır.

Kısa Süreli Kızlık Zarı Onarımı Nedir ?

Kısa süreli kızlık zarı dikilmesi ilişkiden yaklaşık 3 gün önce yapılmaktadır. çok çabuk eriyen iplikler kullanılır. işlem sırasında ağrı olmaz. Kızlık zarı ilişki sırasında kesin kanama yapar ve işlem başarısı %100 dür. Kısa süreli dikimde anestezi olmadan ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Diktirme Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı tamiri ilişkiden hemen önceki günlerde yapılan son derece başarılı ve ağrısız bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılır. İşlem sırasında kızlık zarı geçici olarak onarılır ve başarı şansı %100 dür. Geçici kızlık zarı tamirinde eriyebilen süreli dikişler kullanılır Bunlar 10 gün içinde eriyebildiği için bu süre zarfında ilişki ayarlanmalıdır.

Dikme İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Kızlık zarı dikme işlemi adetten sonraki dönemde yapılmaktadır. Eğer adet düzensizliği varsa öncesinde adet görmeyi geciktirici ilaçlar kullanılmaktadır.

Geçici kızlık zarı tamiri ilişkiden 3-10 gün öncesinde yapılırken kalıcı yöntemde ilişkiden 6 hafta önce işlem yapılmaktadır. 

Kızlık Zarında Başarı Oranı Ve Garanti, Kesin Kanar Mı?

Uyguladığımız yöntem dünyanın en iyi kliniklerinde uygulanan ve başarısı kanıtlanmış yöntemlerdir. Flep yöntemi geçici yöntemn ya da yapıştırma yönteminden iüçünde de başarı şansı %100 olmaktadır. 

Ameliyat başarılı yapıldığında sonrasında uyulması gereken kurallar ve önerilere dikkat edildiği takdirde başarı şansı %100 olmaktadır. 

Kızlık zarı dikilmesi sonrasında kanamanın olup olmaması işlemin başarısını etkileyen en önemli durumdur.

Amaç birleştirilen ya da daraltılan zar yapısının penis girişiyle yerinden yırtılırken kanamanın olmasıdır. Kızlık zarı kanamasının olacağından emin olmak için ilişkiden önce kontrol muayenenizi mutlaka yaptırmanız gerekmektedir.

Diktirme İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonraki özellikle 14  gün çok önemlidir. 
 • Kalıcı dikim işleminde dikişlere özellikle 14 gün suya dalma su içine oturarak banyo yapma yapılmamalıdır. 
 • Doktorun verdiği antibiyotikler kullanılmalıdır. 
 • İşlem sonrası düzensiz bir şekilde adet kanaması olmaması için adet geciktirici  kullanmak gerekebilmektedir.
 •  Kalıcı Kızlık zarı dikiminden sonra 8 hafta boyunca evde kendi kendine zarı kontrol etmeye çalışmak yasaktır ve işlemde başarısızlık sebebidir. 
 • Evde aynayla bakarak ya da parmakla kontrol ederek bakmak kesinlikle yapılmamalıdır. 
 • 8 hafta boyunca sürtünme şeklinde cinsel temas ya da anal seks yapılmamalıdır. 
 • Çok sıkı iç çamaşırı kullanılmamalıdır
 • Bisiklete, ata binme ve aşırı aktif sporlar yasaktır.
 • Yürüyüş yapılabilir.

Kızlık Dikmeyi Hangi Branş Doktoru Yapar ?

Kızlık zarı dikim işlemi kızlık zarı yapısını ve özelliklerini çok iyi bilen bu konuda eğitim almış kadın hastalıkları doğum hekimleri tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi yöntemleri rutin her uzmanın yaptığı bir işlem değildir. Bu konuda ek eğitim ve deneyim gerektirdiği için her uzmanın yapmadığı bir işlem olmaktadır.

Dikme İşlemi Nerede Yapılır?

Maalesef kızlık zarı dikim işlemi özel hastaneler ya da özel klinikler dışında yapılmamaktadır. Devlet hastaneleri ve sağlık bakanlığı kliniklerinde bu şekilde bir işlem kodu olmadığı için böyle bir uygulamam yapılmamaktadır. İşlem sonrası kimse sizin bilgilerinize ulaşamaz kızlık zarı onarımı yapıldığını sadece siz ve doktorunuz arasında kalmaktadır.

Kızlık zarı dikme işlemleri steril ve hijyenik kuralların geçerli olduğu ve tek kullanımlık malzemelerin bulunduğu steril kliniklerde yapmaktayız. Ameliyathane şartlarının anestezi işlemlerin yapılabileceği tam teçhizatlı kliniklerde işlemlerimizi yapmaktayız. 

Kızlık Zarı Dikme Fiyatları

Kızlık zarı diktirme fiyatı sosyal medyada ve internette çok merak ediliyor. Kadınlar kulübü gibi ortamlarda kızlık zarı diktirenler ve başarısını fiyatını aktaranlar olabilmektedir. Ancak fiyatı en sağlıklı şekilde birinci ağızdan alabilirsiniz. 

Kızlık zarı dikim fiyatı zarın şu anki durumuna anestezi türüne kullnılacak materyale ve yöntemin tipine göre belirlenmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi fiyat olarak kalıcı kızlık zarı dikiminden daha ucuz olmaktadır. Geçici dikim yönteminde lokal anestezi uygulandığı için ek genel anestezi masrafı olmamaktadır. Kalıcı yöntemde işlem bazen uzun olacaksa genel anestezi tercih edilir ve maliyet bir miktar artmaktadır.

İstanbul kızlık zarı dikimi yapılan kliniğimizde sizi muayene ettikten sonra hangi yöntemin size tıbben ve ekonomik olduğuna beraber karar vermekteyiz.

İstanbul kızlık zarı dikilmesi fiyatları için whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İlişkide %100 Kanamam Olacak Mı?

Ameliyat başarılı yapıldığında sonrasında uyulması gereken kurallar ve önerilere dikkat edildiği takdirde başarı şansı %100 olmaktadır. 

Kızlık zarı dikilmesi sonrasında kanamanın olup olmaması işlemin başarısını etkileyen en önemli durumdur.

Amaç birleştirilen ya da daraltılan zar yapısının penis girişiyle yerinden yırtılırken kanamanın olmasıdır. Kızlık zarı kanamasının olacağından emin olmak için ilişkiden önce kontrol muayenenizi mutlaka yaptırmanız gerekmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Yaptırdığım İlişki Esnasında Veya Muayenede Anlaşılır Mı?

Kalıcı şekilde Kızlık zarı dikilmesi durumunda başka bir gözün bunu anlamasına imkan yoktur.

Geçici kızlık zarı dikilmesi durumunda ilişkiden sonra dikiş ipinin pedinize veya iç çamaşırınıza düşebileceğini unutmamalısınız. Geçici kızlık zarı dikimi yapıldıysa ipliğin düşebileceğini unutmadan ilişki sonrasında dikkatli ve uyanık olmanız ve penise salgılarla beraber ipin yapışıp yapışmadığını anlamak için elinizle penisin üstünü sıvazlamanız gerekmektedir.

Kızlık Zarının Sağlam Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Hiç ilişki veya riskli durum oluşmadıysa kızlık zarınız sağlamdır. Ancak şüphe durumunda kızlık zarının normal olup olmadığını kendi kendinize anlamanız cok mümkün değildir. İlişki sonrası hafifte olsa lekelenme veya kanama olduysa, ilişkide ağrı ve vajinada acı- sızı hissi yaşadıysanız kızlık zarı bozulmuş olma ihtimali artar. Vajinaya 0.5 cm bile penis girmediyse sürtünmeyle bozulma ihtimali genellikle olmaz.

Esnek Zar Nedir?

Esnek yani dokusu bol kızlık zarı çok sıkı olmadığı ve genişleyebildiği için bu adı alır. esnek kızlık zarında zorlamadan penisin içeriye girmesi çok rahat olabilmektedir ve kanamaya sebebiyet vermez. Daha önce hiç cinsel birleşme olmayan kişilerde kanamanın olmaması ile anlaşılır doktor muayenesi yapıldığında esnek kızlık zarı tespit edilebilir. 

Kızlık Zarı Dikiminde Sonra Dikişler Ne Zaman Düşer?

Kullanılan yönteme göre dikişlerin düşme süreleri değişmektedir. 

Geçici yöntemde dikişler 10-12 gün sonra tutup çekilirse yerinden çıkabilir eğer bir müdahale edilmezse dikişlerin kendiliğinden ayrılması 20 günü bulmaktadır.

Kalıcı yöntemde dikişler kendiliğinden erimesi 20 günü bulur.

Muayene Yada Diktirme İşlemi Kayıtlara Geçer Mi? Başkası Tarafından Kayıtlar Görünür Mü?

Bırakın kızlık zarı muayenesini veya dikilmesini, 18 yaşından büyükseniz sizinle ilgili herhangi bir tıbbi kayıt siz istemeden kimseyle paylaşılmamaktadır. Bunun dışında kızlık zarı dikilmesi durumunda kayıtlar hiç bir şekilde sisteme geçmemektedir.

Ikınma, Ata Binme, Jimnastik, Spor Gibi Aktivitelerde Kızlık Zarı Yırtılabilir Mi?

Ikınma, ata binem jimnastik, bisiklet, motorsiklet sürülmesi, yüksekten düşme , dal çarpması, ağaçtan düşme, suya dalma, paraşütle atlama vb aktivitelerden sonra kızlık zarı yırtılmaz. Kızlık zarının yırtılabilmesi için vajinanın en az 1-2 cm içerisine 1-2 cm kalınlıkta bir cismin girmesi gerekmektedir.

Kızlık Zarı Yırtılmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı yırtılmadan önce de doğal olarak adet kanının atılabilmesi için bir açıklığa sahiptir. Esnek kızlık zarlarında penis vajinaya girdiğinde veya vajina içine boşalma olduğunda da zarda yırtılma olmaz. Esnek kızlık zarında normal olarak tam anlamıyla cinsel birleşme ve boşalma olsa da yırtılma olmadan gebe kalma ihtimali vardır. 

Bunun haricinde sürtünme şeklinde ya da başka bir şekilde vajina çok yakınına boşalmanın olması sonucu spermler açık olan kızlık zarından içeri taşınabilirler. Bu durumda da kızlık bozulmadan hamilelik riski oluşabilir. Vajinanın yakınına olmadan vücudun herhangi bir yerine boşalma sonrası bile isteye spermler elle vajinaya taşınmıyorsa hamile kalma olasılığı yok diyebiliriz.

Düğünden Kaç Gün Önce Diktirilir En Uygun Zaman

Kızlık zarı onarımı yani himenoplasti düğün ve dolayısıyla ilk gece ilişkisinden ne zaman önce yapılması gerektiği kritik öneme sahiptir. Yöntemlerin hangisinin yapılacağı kulllanılan malzemeler bu süreye göre seçilir. En sık kullanılan yöntemler geçici kızlık zarı onarımı teknikleridir. Geçici kızlık zarı onarımında ilk geceden yaklaşık 3-10 gün önce onarım yapılır. daha erken veya gec uygulamalar başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Kalıcı yöntemde kızlık zarı dokusu yeni ve sağlam bir yerden tekrar onarıldığı ve sonrasında iyileşme süresi bekleneceği için en az 6 hafta yanli 1.5 ay önce işlem yapılmalıdır. Kalıcı yöntemde genellikle 1. hafta ve 3. hafta kontrolü yapılarak iyileşme değerlendirilir. Kalıcı yöntemde ilk ilişki  çok uzun süreler sonra yapılacaksa ilişkiden 2 ay önce doktor kontrolü yapılması önerilmektedir.

Yaş Sınırı Varmı

Kızlık zarı onarımının yapılabilmesi için kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Daha küçük yaşta olanlarda velilerinin onay vermesi ile işlem yapılabilmektedir.

Birden Fazla Kez Onarım Mümkün Mü?

Kızlık zarında yoğun harebiyet ve onarılamaz yırtılmalar olmadığı takdirde bir seferden daha fazla onarım mümkün olabilmektedir. 

Kızlık Zarı Diktirenler Ilk Gece Nelere Dikkat Etmeli

Özellikle ilk geceden önce mutlaka hekiminize son durumun değerlendirilmesi için muayene olmalısınız. gerekirse kalıcı yönteme eklemeler yapılabilmekte ve kanama garanti altına alınabilmektedir. Kalıcı yöntemde iyileşme yeterli olmadıysa teknik olarak kanamayı artıran ek önlemlere başvurabilmektedir. 

Vajina Daraltma Ile Beraber Yapılabilir Mi?

Kızlık zarı dikilmesi aynı esnada vajinal daraltma ameliyatı da yapılabilmektedir. Vajinada bolluk olduğunda vajinal estetik ve hazzı arttıran operasyonlarda işleme eklenebilir. Ayrıca dudakların estetik ameliyatı da bu operasyonlara eklenebilmektedir.

Bekaret Kanamasındaki Kanın Rengi Nedir?

Bekaret kanamasında kanamanın rengi açık kırmızı ve pembe reknte olmaktadır. koyu kanama kahverengi kanama yırtılmadan 1 gün sonra gelebilmektedir. Erken dönemde kırmızı ve pembe şeklinde kanama olmaktadır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulduğunda genellikle açık kırmızı renkte kanama olur, penisin vajinaya girdiği hissedilir ve kesik şeklinde acı hissedilir sonraki 2-3 saatte lekelenme ve özellikle suyla temas ettiğinde ağrı oluşmaktadır. Vajinada yırtılma olduysa ağrı ve kanama daha fazla olmaktadır.