Kürtaj

Kürtaj İstanbul

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen ya da planlanmayan gebelikler oluşabilmektedir evli çiftler planlamadıkları Gebelik durumlarında belirli bir haftaya kadar gebeliğin devam etmeme kararını almada yasal Prosedür önünde serbesttirler .

Evli olmayan ve 18 yaşını doldurmuş kadınlar Yasalar önünde istemediği bir gebeliği sonlandırma hakkına sahiptirler .Gebelik sonlandırmak üzere yapılan kürtaj operasyonu tıbben isteğe bağlı durumlar dışında da yapılabilmektedir .

-Gebeliğin herhangi bir haftasında tıbbi durum Gerektiriyor ise

– Bebeğin anne karnında Öldüğü durumlarda 

Gebelik varlığında kürtaj yapılabilir

Bunun haricinde kürtaj asıl olarak Latince kazımak manasında kullanılır rahim içinde istenmeyen durumlar varlığında ya da rahim içinde hastalıklı doku olması halinde Rahim içinin boşaltılması veya tanı amaçlı örneklenmesi amacıyla da yapılmaktadır.

Kürtaj Yaptırmak Yasal Mıdır?

Kürtaj işleminde yasal Prosedür Günümüzden Yaklaşık 40 yıl öncesinde belirlenmiştir kadınların veya evli çiftlerin reşit olması halinde belirli bir haftaya kadar (ki bu hafta yasalarımızda 10 hafta olarak belirlenmiştir) kendi istekleri ile Kürtaj yaptırmaları serbesttir. 

Evli olmayan bir kadın yasalar önünde 10 haftaya kadar istemediği gebeliğini Eğer 18 yaşından büyükse Tıbbi yardım ile sonlandırma hakkına sahiptir.

Kürtaj Yerine Düşük İlacı Kullanmak

Kürtaj yerine düşük ilacı kullanmak birçok kişinin merak ettiği bazı ülkelerde doktor kontrolünde yapılan bir uygulamadır ancak sadece kürtaj yerine düşük ilacı kullanarak gebelik sonlandırılması özellikle kişinin kendisi tarafından ya da  tıbbi olarak ehil olmayan kötü niyetli kişiler tarafından  uygulandığında hayatı tehdit eder durumlar ya da sakat bırakıcı hastalıklar oluşturabilmektedir.  İnternette bir  çözüm arayışı içinde  tıbbi uygulamalar dışında yöntemler aramak hayatınızı riske atmak demektir. Hastane dışında düşük yaptırıcı ilaç kullanılması hem yasal olarak suç hem de hayatı tehdit eden durumlar yaratır.

Ne Zamana Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kürtajın Latince’de kelime manası kazımak demektir. Gebelik olduğu durumlarda kürtaj yapılması Teknik olarak en az riskli olduğu dönemler tercih edilerek uygulanır .

Tıbbi kurul kararı gereği haftadan bağımsız olarak kürtaj yapılabilirse de Isteğe bağlı Herhangi bir sorun yokken Kürtaj yapılabilme haftası 10 haftanın altında olmalıdır çünkü tıbbi gereklilik yok iken 10 haftanın üzerinde kürtaj yapmak yasayla engellenmiştir Bunun tıbbi dayanağı ise Bu haftadan sonra işlemin istenmeyen sonuçları da denen komplikasyon oranı katbekat artmıştır Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği isteğe bağlı küretaj işlemi sadece 10 haftanın altında yapılabilir Henüz Gebelik kesesi oluşmadan Tıbbi Görüntüleme araçlarıyla rahim içinde olduğu tespit edilmeden gebeliğin sonlandırılması uygun değildir kısaca 1 gebelik rahim içinde olduğu ispatlanmadan kürtaj işlemi Yapılması uygun değildir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Süreci Kürtajdan Ne Kadar Sonra Gebelik Olur?

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra hamile kalma için beklenecek sure ne kadar olmalıdır  hakkında şunlar söylenebilir

 Eğer kürtaj işlemi herhangi bir tıbbi istenmeyen durum ile sonuçlanmadı ise yaklaşık olarak 3 ay beklemek ve Rahim iç dokusunun iyileşip normal fonksiyonunu yerine getirmesini sağlamak bir sonraki gebelik düşüncesi için uygun olacaktır bu bekleme süresi içinde enfeksiyon durumlarının rahim içi yapışıklık durumlarının rahim içi parça kalması gibi hallerin kontrolünün yapılması psikolojik olarak bir sonraki gebeliğe hazırlık yapılması sağlanmalıdır

Tabii ki Kürtajdan sonra görülen ilk adet ile beraber yumurtlama fonksiyonları ve Rahim iç zarının gelişmesi normale dönecektir. Bu normale dönüş süreci yaklaşık olarak bir buçuk ayı Yani 6 haftayı bulabilir.

İstanbul Kürtaj nasıl yapılmaktadır? Hangi kürtaj teknikleri kullanılmaktadır?

Kürtaj yapılma işleminin teknikleri hem cerrahi teknik hem de anestezi tekniğine bağlı olarak değişebilmektedir 

Anestezi uygulanmadan kürtaj işlemi yapılması ciddi ağrılı olabilir

Anestezi ise rahim ve rahim ağzının bölgesel uyuşturulması ya da genel anestezinin bir türü olan sedasyon şeklinde olabilir.

Kürtaj  teknikleri eskiye nazaran daha modern yöntemlerin uygulandığı Ağrı’nın hiç olmadığı ya da en az olduğu şekilde yapılmalıdır 

Vakum aspirasyon yöntemi çoğu işlemde tercih edilmektedir Bu yöntemin Ağrı açısından ve yapışıklık açısından üstünlükleri vardır 

Kürtaj işlemi mutlaka yoğun tıbbi tekniklerin kullanıldığı modern Sıhhi Merkezlerde ve deneyimli Doktorlar tarafından yapılmalıdır 

Kürtaj Operasyonu Ne Kadar Sürmektedir?

İşlem süresi hastadan hastaya Değişmekle beraber yaklaşık olarak 10 dakika civarındadır ancak operasyon sadece cerrahi olarak bu sürede gerçekleşse bile anestezi ile uyuyup uyanmak arasında Yarım saat 45 dakika  gibi bir süre olabilmektedir Işlemin zor olduğu durumlarda Bu sürenin  değişebileceği akılda tutulmalıdır. 

Kürtaj sonrasındaki durumlar: İlaçlar ve kontrol tedbirleri

Kürtaj sonrasındaki dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken şeyler yaklaşık 2 hafta boyunca  denize girmek havuzda yüzmek küvet içini su ile doldurularak banyo yapmak cinsel ilişkiye girmek istenilmeyen durumlardır. Çünkü bu durumlarda vajinanıza mikrop bulaşma ihtimali artar. Ilk 1 hafta içinde işlem gününe göre azalan tarzda bir ağrı grafiği olmalıdır. Nadiren kürtaj işlemi sonrasında iyileşmeye bağlı oluşan pıhtı atılırken yoğun ağrı olabilmektedir bu durum geçicidir. Kürtaj sonrasında enfeksiyonu gösteren bulgular karın ağrısında giderek artma, ateş, kötü kokulu akıntı olabilmektedir. Bunlardan hepsi veya bazıları ya da hiçbiri sizde görülmeyebilir önemli olan bunlar görülmese bile ilaçlarınızı kullanılmasına devam edilmesi ve söylenen günde kontrol yapılması gerekliliğidir.

Kürtajın Riskleri Var Mıdır?

Kürtajın riskleri içinde en istenmeyen durum enfeksiyon ve kanama ihtimalidir.

Bunlar nadir görülen riskler olsa da olabileceği akılda tutulmalıdır bu riskleri azaltan Uygulamalar kürtaj işleminin ultrason eşliğinde yapılması işlemden sonra bir haftada tekrar kontrol  yapılması ile riskler azaltılabilir. 

Kürtajın Ardından Ne Zaman Tekrardan Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Kürtajın ardından özellikle ilk 1 hafta çoğunlukla 2 haftaya kadar olan dönemde dış ortamlardan Rahim ağzına bulaşabilecek mikroplardan Korunmanın son derece önemli olduğu unutulmamalıdır aynı zamanda özellikle ilk 1 hafta ilişki sırasında yoğun ağrı olmaktadır Bu yüzden kürtaj sonrası ilk  2 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalı ve sonrasında da eğer gebelik düşünülmüyor ise muhakkak doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır Kürtaj sonrasında doğum kontrol yöntemlerinden en çok tercih edilen yöntem Kondom  yani prezervatif olmaktadır.

Kürtajdan sonra adet döngüsü bozulabilir mi?

Kürtaj sonrası adet döngüsü bozulabilir genellikle bir buçuk ay sonra adet görülmesinin ardından beklenen 28-30 günde bir adet döngüsünün devam etmesidir. Ancak kürtajdan önce adet düzensizliği varsa yine devam etme olasılığı yüksektir. Kürtaj işlemi sonrasında Eğer 1,5 ay geçmesine rağmen adet olmadıysanız mutlaka tekrar doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bazı durumlarda kürtaj sonrası yapışıklık hallerinde kürtaj sonrası adet görememe gibi bir problem ortaya çıkmaktadır bu durum oldukça az görülen bir durumdur.

İstanbul Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul kürtaj fiyatları klinikten Kliniğe  değişmektedir burada yapılan merkezin ve doktorun tercihine göre fiyattan belirlenmektedir. Işlem ile birlikte sunulan Konfor ve Otelcilik masrafları ile beraber hastaneye ödeyeceğiniz ücret değişmektedir. İstanbul kürtaj fiyatları 3 bin ve 5 bin TL arasındadır.

Kürtaj yaptıranlar tekrar hamile kalabilir mi?

Kürtaj yaptıranlar tekrar hamile kalabilirler kürtaj sonrası Yaklaşık 3 ay bekledikten sonra eğer gebelik arzu ediliyorsa ek bir problem yoksa gebe kalınmasında sakınca olmaz.

Gebelik öncesi dönemde mutlaka folik asit takviyesi alınmalıdır gebelik planlanıyorsa kadın doğum doktoru tarafından muayene  yapılır herhangi bir engel yoksa hamile kalmada sakınca olmaz.

Bekarete zarar vermeden kürtaj yapılabilmekte midir?

Bekarete yani kızlık zarına zarar vermeden kürtaj operasyonu yapılabilir.

 kızlık zarını bozmayacak tarzda aletler kullanılarak operasyon gerçekleştirilmektedir

Rahim ağzını tamamen kapatan kızlık zarı olan durumlarda operasyonun  yapılabilme olasılığı düşer. 

İlk gebelikte kürtaj yaptırılırsa bir daha hamile

kalınamaz mı?

Böyle bir durum söz konusu değildir.Kürtaj işleminden sonra eğer tıbbi olarak istenmeyen bir durum oluşmadıysa sonraki gebeliğin normal olarak seyredecektir.

Kürtaj sonrasında istenmeyen bir durum oluşmadıysa Daha sonra bir muayeneyi de ya da ultrasonla küretaj yapıldığını anlamak bile mümkün değildir kürtaj sonrası 3 ay bekledikten sonra Eğer istiyorsanız hamile Kalabilirsiniz. Çok nadiren kürtaj sonrası yapışıklık görülme ve buna bağlı hamile kalmada güçlük olasılığı İlk gebelikte kürtaj yaptırılması ile ilgili bir durum değildir.

Kürtaj olurken kızlık zarı dikim operasyonu da yapılabilir mi?

İstanbul kürtaj işlemi yapılan yerlerde eğer hastane imkanları ve doktor deneyimi uygunsa kürtaj olurken kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir işlem öncesinde bu durum için uygun olup olmadığınız doktor tarafından belirlenir. 

Kürtaj sonrası süreç: Neler yaşarım?

Kürtaj sonrası ilk gün kasık bölgenizde ağrı olması normal  olabilir. Kürtaj işleme sonrasında 1 hafta kadar devam eden ve gittikçe azalan vajinal kanama olabilir Ağrı özellikle 2 günün ardından çok çok azalmış Durumdadır Bir iki gün dinlenmenin ardından rutin hayatınıza ve işlerinize geri dönebilirsiniz ilk bir kaç gün halsizlik hafif bulantı ve baş dönmesi görülebilmektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kürtaj sonrası ilaçları düzenli kullanmaya dikkat edilmeli önerilen günde Doktor kontrolüne gidilmeli vajinal enfeksiyon yapabilecek Denize girme  küvetin içine girerek banyo yapma  ve cinsel ilişkiden uzak durmaya  dikkat edilmelidir. Ateşin 38 dereceden yüksek olması karın ağrısının artarak devam etmesi kötü kokulu akıntı ve uzun süre yoğun miktarda vajinal kanama olması durumunda derhal doktora başvurulmalıdır. 

Kaç kere kürtaj yapılması sağlıklıdır?

Kürtaj işlemi zorunlu hallerde uygulanan bir yöntemdir asıl önemli olan gebeliğin ortaya çıkmadan doğum kontrol yöntemleri ile önlenmesi olduğu için zorunlu haller dışında yapılması uygun değildir. Kaç kere kürtaj yapılması sağlıklıdır sorusunun cevabı, zorunlu olmadıkça hiç kürtaj yapılmasını önermeyiz şeklinde olacaktır.  Ancak defalarca kürtaj yapılması problem olacağı manasına gelmez.

 Gebelik Kürtajı Sonrası İlk Adet Ne Zaman Görülür?

Gebelik kürtajı sonrasında ilk 1 hafta vajinal kanama görülmektedir daha sonra iyileşme dönemi başlar iyileşme dönemi ile beraber yumurtlama fonksiyonları normale döner Rahim iç zarı toparlanır ve iyileşir bu döngü tamamlandıktan sonra ilk adet görülür bunun için beklenmesi gereken süre 45 gün civarındadır. Ancak yine de daha erken ya da daha geç de adet görülebilir. Bu durum kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Gebelik Kürtajı İçin Eş Onayı Gerekir Mi?

Yasalar gereği evli olan kadınlar eş rızası olmadan gebelik sonlandırma amacıyla kürtaj yaptırmazlar. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerindeki kadınlar kendi rızalarıyla yasal süre içinde kürtaj yaptırma hakkına sahiptir.